Tuesday, 30 March 2010

NAŠE ISKRENE ČESTITKE ZENIČKIM IZVIĐAČIMA

Grant Vlade Japana
Novi bungalovi i izviđački šatori na Boračkom jezeru

Vlada Japana je dodijelila grant podrške za temeljne projekte, u iznosu od 136.708 KM, Savezu izviđača Zenice za projekat izgradnje smještajnih kapaciteta u izviđačkom kampu na Boračkom jezeru.

Ugovor o dodijeljenom grantu potpisali su amasador Japana u BiH Futao Motai i Edin Šarić, predsjednik SIZ Zenica, a na ceremoniji potpisivanja prisustvovao je i načelnik Općine Zenica Husejin Smajlović.

Kroz realizaciju ovog projekta omogućit će se izgradnja četiri nova bungalova i nabavka 35 šatora i 70 ležajeva u izviđačkom kampu na Boračkom jezeru. Projektom će se omogućiti proširenje kapaciteta ljetnog kampa na 300 ležaja, dok će u toku zimske sezone moći boraviti preko stotinu djece i mladih. Izviđači do sada nisu imali mogućnost boravka u kampu tokom zime zbog nedostatka smještajnih kapaciteta.

"U izviđačima mladi ljudi uče da postanu dobri građani i obučavaju se da postanu vođe. Izviđaštvo je zabava koja ima svoju svrhu, a svrha je obrazovanje za život. Imao sam priliku da vidim šta rade mladi na Boračkom jezeru. Mogao sam vidjeti da djeca iz svih dijelova BiH uživaju u iskustvu boravka u izviđačkom kampu, nažalost bio je primjetan nedostatak smještajnih kapaciteta. Zbog toga smo željeli podržati ovaj projekat da što više mladih učestvuje u raznim izviđačkim aktivnostima. Izgradnjom bungalova i nabavkom šatora broj korisnika ogovg kampa će se udvostručiti", rekao je ambasador Motai nakon potpisivanja ugovora.

Zahvaljujući se na dodijeljenom grantu, Edin Šarić je istakao da će se ovim projektom otvoriti novo poglavlje u radu zeničkih izviđača na Boračkom jezeru, koji će sada svoj prostor moći koristiti tokom cijele godine i unaprijediti svoj rad sa mladima.

Prednost ovog japanskog programa je da se pomoć daje direktno korisnicima, a ne preko vlada i da je vrijeme od podnošenja zahtjeva do završetka projekta veoma kratko. Tako je i ovaj projekat oživljavanja prirodne oaze Boračkog jezera završen brzo na opće zadovoljstvo mladih članova Saveza izviđača Zenice.


Vijest objavljena na portalu sarajevo-x.com

Sunday, 28 March 2010

ŠTA RADE IZVIĐAČI U BEOGRADU

.
Danas sam prisustvovala jednoj posebnoj manifestaciji, kao takmičar:
.
XVIII SAJAM KOLEKCIONARA
.
koji organizuje OI ''Mihajlovac'' iz Beograda.
Takmiči se u kategorijama
IZVIĐAČKE KOLEKCIJE I OSTALE KOLEKCIJE.
.
Ovo je prilika da izviđači i planinke, brđani, veterani dobiju veštarstvo KOLEKCIONAR, a poletarci i pčelice veštinu SAKUPLJAČ.
.
Ja sam učestvovala sa mojom kolekcijom
FOTOGRAFIJE IZ ŠEZDESETIH.
.
To je vreme mog izviđačkog staža u Sarajevu. Fotografije iz mog albuma i dosta novih, do kojih sam došla zahvaljujući našem blogu, donele su mi
.
DIPLOMU I PEHAR za osvojeno treće mesto.
.

.

.Kao gost i moja velika podrška, sajmu je prisustvovala dobro nam znana sarajevska planinka OLJA ĐURAŠKOVIĆ:
.
.
Ovu fotografiju sam napravila malopre, samo za naš blog:
.
.
Osećaj predivan, kao da sam preskočila decenije koje me dele od fotografija iz ovog albuma.
.
ZLATICA Banović NINIĆ
.

Wednesday, 24 March 2010

NIJE NA ODMET PODSJETITI SE, NAUČITI…

Nisam baš siguran da naši nasljednici, mladi izviđači i planinke, znaju da smo mi nekada davno svoja znanja iz izviđačkih aktivnosti nadopunjavali čitanjem tada jedinih izviđačkih novina “Mi mladi”. Te novine smo sa znatiželjom očekivali svakih 15 dana. A počele su izlaziti davne 1955. godine. Već 1959. godine kao prilog novinama izlazio je i podlistak pod nazivom “Vodnik i Vođa”, u kome su se nalazile razne rubrike o radu sa poletarcima, vodovima i četama, o logorima, zimovanjima...










Znam ja, a znaju i mnogi, da danas na prostorima država i dalje postoje izviđački listovi. Znam da postoji i literatura potrebna izviđačima kao i mnogi urađeni CD-ovi sa snimljenim pjesmama ili drugim video materijalima.
Ovog puta objavljujemo samo nekoliko izvoda iz priloga „Vodnik i Vođa” u kojima su obrađeni dijelovi rada vodnika i voda. Pažljivo pročitajte.

.
.
.




.
.
.





.
.
.
.



.


.




.




.


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.Napomena za nove izviđače: ukoliko vam se sviđa ovaj prilog, spremni smo i u narednim javljanjima donositi mnogo interesantnih priloga o izletima, logorima, objektima, uniformama i sl. Javite se na adresu: veskovic@yahoo.com

.

Friday, 19 March 2010

GALERIJA SJEĆANJA – 1968. godina – I dio


1968. godinu obilježilo je dosta važnih događaja. Zato u ovom prvom dijelu objavljujemo fotografije koje su nastale prilikom:


1. zimovanja Odreda izviđača "Slaviša Vajner Čiča" na Vlašiću






































































O ovom dramatičnom ali i nezaboravnom zimovanju, kada su učesnike zimovanja tražile Gorska služba spasavanja i vojska, u svojim prilozima u 2007. godini pisali su: Miomira Kordić, Gorana Jovanović i Zlatan Lučić.

2. izbora novog načelnika odreda "Boriša Kovačević", te izleta kluba brđana na Romaniju.























U narednom prilogu "Galerije sjećanja" objavićemo fotografije… sačekajte pa ćete vidjeti!

Tuesday, 16 March 2010

OLEŠNICA, JULA 1989. GODINE – Goran Rubil

.
.Naš stalni saradnik Goran Rubil, zaljubljenik u izviđačku organizaciju, ljubitelj smotri i velikih akcija izviđača a posebno harcera i harcerki iz Poljske, poslao nam je svoj novi prilog. Na svoj osoben način, uz opis putovanja i uz prikriveni humor i sarkazam u lijepom smislu riječi, dočarava nam još jedan njegov boravak u Poljskoj.
.
Marta 1989. godine održan je kongres poljskih harcera u Varšavi na kojem je učestvovao i Ljubiša Jakšić, tada predsjednik Saveza izviđača Jugoslavije. Dobre veze održavane decenijama između dvije organizacije tada su proširene, a prvi put naš Savez pozvan je da učestvuje na Forumu (savjetovanju) omladinskih organizacija, koji se tradicionalno održavao u Centru za obuku predvodnika, u mjestu Olešnica blizu Vroclava.
Kako nas u to vrijeme nije uopšte bilo teško nagovoriti da se otisnemo preko granice (a nismo znali ni da dolaze vremena kada će se i nagrnuti preko granice, čemu možemo zahvaliti i postojanje ovog bloga), Milutin Milošević-Šile iz Beograda, Tošo iz Sremske Mitrovice i ja (tada predsjednik Komisije za međunarodnu saradnju) otisnuli smo se sredinom jula na dalek put. Glavni navigator bio nam je Neša (Šiletov brat), koji je imao zadatak da čvrsto drži upravljač i osmatra cestu, dok se nas trojica prepiremo oko sudbine izviđačke organizacije u nastupajućim «perestrojkama» i demokratskim napuhivanjima što su se valjali iza brda. Lijep ispraćaj u Beogradu priredio nam je Kićo – legendarni sekretar SIJ-a (koji se i tih godina rado sjećao sedam sekretara SKOJ-a, koje je neuspješno nagovarao da pređu u izviđače). Obećali smo mu da ćemo se vratiti.

A stvarno – bila je to interesantna godina. Uopšte nas nije uznemiravala inflacija dinara, sve smo unaprijed uložili u marke i urođeni šarm. Pravili smo se da ne primjećujemo da se i kod nas i u okolini osjećaju predznaci dolazećih tektonskih ili tenkovskih poremećaja. Još nismo uspjeli prepričati sve doživljaje sa Smotre što se 1987. održala na Adi Ciganliji i još smo sanjali sljedeću, zakazanu za 1992. u Kumrovcu. Tošo se još oporavljao od «buđenja naroda» prethodne jeseni, koje ga je oduvalo sa lijepe partijske funkcije, i samo pronalazak nakita od «jantara» moglo ga je spriječiti da se i supruga ne naljuti na njega. Nešo je već svoju prežalio, a ja nisam znao da će se i meni to uskoro dogoditi. Jedino je Šile bio neopterećen bilo kakvim problemima, osjećao je da ga dobro poznavanje engleskog jezika može vinuti u najviše skautske krugove (gdje se i dalje uspješno drži, samo ga rat, koji je on uspješno izbjegavao, omeo par godina da to ostvari ranije).

I tako, što gledajući u kartu a što instinktivno, obreli smo se u Varšavi, u hotelu «Harctura» (boljoj kopiji našeg «Mladost-BiH»). Posjeta Glavnoj komandi harcera (Glowna Kwatera Harcerstva) i susret sa tridesetak članova drugih delegacija, što skauta u uniformama što djevojaka u minićima, i isto toliko domaćeg supporta. Odmah smo u zraku osjetili da će biti interesantno, i hvatali smo početni zamah. Do tada, obilazili smo Varšavu diveći se starim (poslije rata obnovljenim) građevinama i trgovima, kao i jeftinom šopingu, usput izbjegavajući ponude da u haustoru zamijenimo marke u zlote. Ponašajući se kao i ostali iz naših krajeva, izbjegavali smo da široke bulevare prelazimo na samo obilježenim prelazima, a ushićenost lokalnog policajca «Titom i Jugoslavijom» spasili su nas od visoke kazne – zato smo proveli lijepe trenutke s njim uz piće i priču o dobroj slovenskoj duši i ljetovanju na Jadranu. To što je tih dana i Buš (stariji) boravio u posjeti Varšavi uopšte nas nije interesovalo, mi smo svoju znatiželju i žeđ gasili «živjeckim» pivom u Starom miastu. Prijestonica Poljske se već polako otvarala zapadnjačkim uticajima, pored neprimjetnih prodavnica počeli su se šepuriti butici svjetskih marki. Poljakinje se nisu morale šepuriti, i tada su bile dovoljno vitke i lijepe.
Narednih dana obreli smo se u Olešnici (gradu veličine Doboja i izgledom kao iz naših pedesetih ili šezdesetih godina). Lijep grad, široke ulice, trgovi i parkovi, prodavnice dovoljno snabdjevene za naše potrebe – ali već s prvim mrakom grad kao da opusti.



Zamak – Forum
Forum se održavao u zamku sagrađenom u XIII stoljeću, restauriranom krajem XIX i u XX stoljeću, koji je od sredine sedamdesetih godina koristila harcerska organizacija za Centralnu školu instruktora poletaraca (Centralna Szkola Instruktorow Zuchowych im. Janusza Korczaka w Olesnicy). Zamak kao iz starih bajki: visoki zidovi, kula, riterske dvorane, malo dvorište u sredini i jezero pored zamka, harcerska recepcija i lijepa volonterka. Svaka dvorana je imala svoj naziv a holove zamka krasile su fotografije svake klase škole. I u vrijeme našeg boravka održavana je škola za instruktore i uporedo kolonija poletaraca, tako da su budući instruktori odmah primjenjivali naučeno. Komandant škole Krzysztof Kaczmarek nas je upoznao sa tradicijom i programima, izdavačkom djelatnošću i rukovođenju ovako vrijednim objektom i ustanovom (u jesen iste godine bio je naš gost u Jugoslaviji).
Te godine Forum je bio posvećen pitanjima djece, kako su Ujedinjene nacije tu godinu proglasile Međunarodnom godinom djeteta, a krajem godine usvojena je i Deklaracija o pravima djece. Učesnici su bili predstavnci dječijih / omladinskih i skautskih organizacija iz Sovjetskog Saveza, Mađarske, Čehoslovačke, Rumunije, Danske, Švedske, Norveške, Velike Britanije, Njemačke (istočne i zapadne), zemlje domaćina, nas, i možda još koje. Obično se prije podne razgovaralo, upoznavalo sa programima različitih organizacija, razmjenjivalo iskustva (ovo posljednje više navečer u neformalnim druženjima) i razgovaralo o inoviranju rada sa najmlađim. Poslije podne putovalo se do Vroclava ili najbližeg restorana koji je tog dana zadužio dodijeljenu kvotu piva. To što su postojale jezične barijere uopšte nas nije ometalo u svim vrstama komunikacije. Uzmimo naprimjer Fince, s njima smo se bolje razumjeli nego s prvim komšijama. Stvarno su bili fini ljudi, posebno djevojke, koje su bile i glavni organizatori druženja. Šile nije mogao prežaliti što je druženje trajalo samo desetak dana, pa je to nastavio i narednih godina. Ja nisam to mogao, jer baš nekako narednih godina istekao mi je pasoš i nisam znao ko bi mi u «zemlji dobrih Bošnjana» htio izdati takav dokument, a u modu su baš tih godina ušle i vojne bukvice.






.







.






Polaganje cvijeća u Osvjencimu

Zajedno sa stotinama drugih skauta smještenih u harcerskom kampu u blizini Katovica, među kojima je bila i jedna grupa iz Srbije, obišli smo i koncentracioni logor Aušvic i Osviencim, prisustvovali času istorije i položili cvijeće u jugoslovenskom paviljonu. Sreli smo se i sa Poljakinjom koja je ranijih godina bila prevodilac grupama iz Jugoslavije, koja nam je ispričala interesantne priče iz poljske istorije. Svaki susret s novim osobama bio je priča za sebe i mi smo otkrivali nove stvari, a njima je bilo otkriće kako je velika naša izviđačka organizacija. A gdje god kreneš sretneš i naše gore list, tako su Šile i Neša sreli se s Dobojlijom koji je sreću potražio u Vroclavu, koji je znao mog brata.
Obišli smo i mnoga druga mjesta, interesantna i prelijepa. Vroclav smo cijeli obišli turističkim tramvajem, posjećivali ga skoro svakog dana i najradije se nakon nezaobilaznog šopinga zadržavali u starom centru grada. Iako su već bile krupne promjene u Poljskoj (izabrana je nova nekomunistička vlada i najavljivane reforme), vrijeme je sporo teklo. Poljaci tradicionalno otvorene duše, po našim mjerilima skromno odjeveni, osjećalo se da se radi o zemlji koja godinama nije koristila sve svoje kapacitete. Kakva razlika u poređenju s našom zemljom – a kakva zabluda kod nas da smo mi već Evropejci. Predstavnici još uvijek zemalja iz socijalističkog lagera uglavnom su bili povučeni ili bolje reći uplašeni, klonili su se srdačnijeg druženja i trebalo im je nekoliko dana da se otvore – za razliku od nas četvorice, koji smo, po pravilu, pokušavali da istovremeno budemo na nekoliko mjesta. Uredili smo i jugoslovenski kutak i predstavili zemlju iz koje dolazimo, a svakog učesnika počastili smo domaćom šljivovicom i bosanskom kafom, i darovali pločom sa izviđačkim pjesmama.


Detalj sa izleta


Bilo je to jedno izuzetno i nezaboravno druženje, iza kojeg su ostale lijepe uspomene. Narednog ljeta opet sam nekoliko dana proveo u zamku i sreo se sa starim prijateljima. A u februaru 1991. godine posljednji put sam obišao zamak – i sad bih volio da znam da li je zamak mjesto gdje se harceri okupljaju.
Goran Rubil

Friday, 12 March 2010

„SJEĆANJA NA NEZABORAVLJENO’’ – GUNĐO

.
Sve je počelo od ovog komentara na prilog
. . . . . . . . .OPET O NAMA – PROBUDITE SE
objavljenog 3. marta na našem blogu, koji je napisao Zikret Ohranović-Gunđo.
.
E pa neka sam bar u nečemu šampion hahahaha... Napisah da sam objavio blog i na fb postavio 10 slikica ali eto to se ne vidi na SA-izviđači ????? Pomozite jer su fotke preteške za e-mail !!
2 March 2010 16:18:00 GMT
.
.
Ovde piše : POMOZITE, i ja se dadoh u poteru.
Malo surfovanja po Internetu i nađoh Gunđin blog, Facebook i postadoh sajber prijatelj sa ovim starim sarajevskim izviđačem. Tri slike na blogu, ali na Facebooku, iznenađenje.
.

U albumu sa imenom
„SJEĆANJA NA NEZABORAVLJENO’’
našla sam ovih 10 slika iz komentara, a i ovu sadašnju.

. .


.
.Nećko, Gunđo, Vahida, Dado, Ćamil, a čuče Muha, Fontana, Hećim i Maša

.
.
.
.
.
.
.
.
Ali, evo i zadatak za Gunđu: imena izviđača na slikama, a ja ću ih naknadno ubaciti.
.
Kako smo sada prijatelji, red je i da se malo ispričamo (Chat). I, tako u razgovoru, upitah ga da li poznaje Olgu – Olju Đurašković. „Kako da ne! To je moja dobra stara prijateljica’’.
Sada sam dobila novi zadatak: povezati ove stare dobre prijatelje. Telefoni, sms, razgovor.
Gunđo je napisao:

. . . . . . . . .„Ovo je dan za pamćenje!’’

.U Oljinom albumu sam našla dve slike sa zimovanja Čičinih brđana na Šavnicima 1961. godine koje Gunđo nije imao.
Normalno, uz Oljinu saglasnost, odmah sam mu ih poslala.

.
.

.
Danas sam videla da ih je Gunđo ubacio u onaj isti album na Facebooku gde su i ostale izviđačke slike.
Olja će uskoro u Sarajevo. Nadamo se da ćemo videti slike njihovog susreta posle puno, puno godina.
Mnogo smo prijatelja našli upravo ovde, sada Olja i Gunđo, a nadam se da će ovakvih susreta biti još.
Zlatica
.

Wednesday, 10 March 2010

IZ ISTORIJE IZVIĐAČKE ORGANIZACIJE


Dragi stari i novi izviđači,

Na blogu SA izviđači pronašli ste svoje drage prijatelje, svoje akcije i uopšte svoje vrijeme. Želimo da vam i ovi podaci pomognu da se nekoga vama dragoga ili nečega lijepoga sjetite ili podsjetite. Zato pogledajte podatke o pojedincima, jedinicama, općinskim i gradskim savezima izviđača koji su prvi odlikovani odlikovanjem Saveza izviđača Jugoslavije, neposredno po njegovom ustanovljavanju i donošenju Pravilnika o dodjeli, koji je usvojen na sjednici Predsjedništva Saveza izviđača Jugoslavije, održanoj 11. maja
1969. godine u Beogradu. Pred vama su imena i nazivi onih koji su bili prvi odlikovani Zlatnim javorovim listom sa zracima i onih koji su pohvaljeni pismenim pohvalama.
























Odluke o dodeli odlikovanja

VII redovna skupština Saveza izviđača Jugoslavije na svom zasedanju u Zagrebu 31. maja 1969. godine, na predlog Krste Laganina, delegata iz Sarajeva, koji je u ime Predsedništva i Sekretarijata Saveza izviđača Jugoslavije i velikog broja delegata iz svih republičkih saveza izrazio želju da se odlikuje predsednik Saveza drug Ratko Vujović-Čoče, donela je

O D L U K U
O DODELI ODLIKOVANJA „ZLATNI JAVOROV LIST SA ZRACIMA“

predsedniku Saveza izviđača Jugoslavije, drugu RATKU VUJOVIĆU, za njegov višegodišnji samopregorni rad na daljem proširenju, jačanju i unapređivanju Saveza izviđača Jugoslavije.

U Zagrebu, 31. maja 1969. godine.
PREDSEDNIK
Radnog predsedništva VII redovne skupštine
Saveza izviđača Jugoslavije
Boris Lešnik, s. r.

*
Na osnovu Pravilnika o dodeli odlikovanja Saveza izviđača Jugoslavije, Predsedništvo SIJ-a na svojoj sednici od 30. maja 1969. godine u Zagrebu, na osnovu pismenih i obrazloženih predloga republičkih saveza i na osnovu svog diskrecionog prava, donelo je

O D L U K U

O DODELI ODLIKOVANJA „ZLATNI JAVOROV LIST SA ZRACIMA“

istaknutim izviđačkim aktivistima i jedinicama i organizacijama, i to:

Iz Saveza izviđača Bosne i Hercegovine

1. Butina Slavko, Sarajevo
2. Carević Seida, Bihać
3. Bokan Dušan, Visoko
4. Kovačević Pero, Mostar
5. Osmanagić Muzafer, Sarajevo
6. Melez Alija, Sarajevo
7. Odred izviđača „Jure Galić Veliki“ iz Ljubuškog
8. Odred izviđača „Slaviša Vajner Čiča“ iz Sarajeva

Iz Saveza izviđača Crne Gore

1. Backović Božo, Nikšić
2. Janičić Dimitrije, Nikšić
3. Hadžikadrić Šućo, Titograd
4. Odred izviđača „Dragomir Cerović Gigo“ iz Nikšića

Iz Saveza izviđača Hrvatske

1. Šalamon Rafael, Čakovec
2. Šulc Dragomir, Osijek
3. Lešnik Boris, Zagreb
4. Grgić Antun, Županja
5. Tecilazić Mirjam, Split
6. Car Pero, Karlovac
7. Odred izviđača „Bratstvo-jedinstvo“ iz Osijeka
8. Savez izviđača opštine Čakovec
9. Gradski savez izviđača iz Zagreba

Iz Saveza izvidnika Makedonije

1. Ničota Božidar, Skopje
2. Dimkovski Branislav, Skopje
3. Adžić Ljubo, Skopje
4. Pankov Vladimir, Skopje
5. Arsovski Strahil, Skopje
6. Gajdov Blagoja, Skopje
7. Izvidnički odred „Maršal Tito“ iz Skopja
8. Opštinski savez izvidnika iz Bitole

Iz Zveze tabornikov Slovenije

1. Bobanec Robert, Maribor
2. Lipnik Jože, Rogaška Slaina
3. Dolinar Ana, Idrija
4. Dobovšek Marijan, Novo Mesto
5. Čepin Vera, Škofja Loka
6. Pelan Igor, Koper
7. Zveza tabornikov opštine Jesenice
8. Odred tabornika „Janka Premrla-Vojka“ iz Divače.

Iz Saveza izviđača Srbije

1. Vojvodić Gajo, Beograd
2. Veljković Velizar, Beograd
3. Gvozdić Mihajlo, Novi Sad
4. Doknić Novica, Beočin
5. Nenadović Miodrag, Beograd
6. Nedić Dragoslav, Priština
7. Kasaš Karolj, Novi Sad
8. Peter Jelena, Novi Sad
9. Protić Dragan, Kragujevac
10. Stojanović Dragoljub, Niš
11. Odred izviđača „Siniša Janić“ iz Vlasotinaca
12. Odred izviđača „Ivan Goran Kovačić“ iz Sonte
13. Savez izviđača opštine Niš
14. Savez izviđača opštine Novi Sad

Na predlog predsednika Saveza izviđača Jugoslavije

1. Bjažić Slavko, Zagreb
2. Klojčnik Franjo, Kranj
3. Vilko Frahm, Medvode
4. Hadži-Pešić Jovan, Beograd
5. Laganin Krsto, Sarajevo
6. Ivakić Slavko, Beograd
7. Rafailović Predrag, Beograd

U Zagrebu, 30. maja 1969. godine
SEKRETAR,
Predrag Rafailović s. r.

PREDSEDNIK,
Ratko Vujović-Čoče s. r.


Odluka o pismenim pohvalama

Na osnovu pismenih i obrazloženih predloga republičkih saveza izviđača, Predsedništvo Saveza izviđača Jugoslavije na svojoj sednici od 30. maja 1969. u Zagrebu, donelo je

O D L U K U

O PISMENIM POHVALAMA POVODOM ODRŽAVANJA
VII REDOVNE SKUPŠTINE
SAVEZA IZVIĐAČA JUGOSLAVIJE

istaknutih izviđačkih aktivista, jedinica i organizacija, i to:

Iz Saveza izviđača Bosne i Hercegovine

1. Matković Stojan, Sarajevo
2. Ćurić Sveto, Banja Luka
3. Jovanović Gojko, Sarajevo
4. Alendar Dulo, Ljubuški
5. Milinović Ante, Bosanski Novi
6. Variščić Miralem, Konjic
7. Stijačić Mladen, Sarajevo
8. Muštović Faruk, Sarajevo
9. Gordić Simo, Mostar
10. Todović Ratko, Sarajevo
11. Jošilović Slobodan, Tuzla
12. Papo Jakica, Sarajevo
13. Simić Mirko, Lištica
14. Đumišić Đulsuma, Sarajevo
15. Gribajčević Bećir, Sarajevo

Iz Saveza izviđača Crne Gore

1. Vukićević Ratko, Nikšić
2. Lješković Bobo, Nikšić
3. Backović Nada, Nikšić
4. Perović Drago, Nikšić
5. Maljević Sado, Titograd
6. Brajović Milo, Titograd
7. Milošević Slobo, Titograd
8. Sofranac Velimir, Titograd
9. Kuzman Novak, Tivat
10. Vukotić Draško, Pljevlja
11. Raičević Dušan, Bijelo Polje
12. Vušović Novak, Cetinje

Iz Saveza izviđača Hrvatske

1. Šrepfler Josip, Pula
2. Šnur Zlatko, Zagreb
3. Baldasar Branko, Split
4. Kajganić Milan, Rijeka
5. Mrsin Tomo, Bjelovar
6. Galović Ljubica, Slavonski Brod
7. Klanja Pero, Karlovac
8. Waller Josip, Našice
9. Martinek Ivica, Slavonska Požega
10. Ružić Krešo, Zagreb (Koprivnica)
11. Nikolić dr. Nenad, Zagreb
12. Samostalna posada „Sedam sekretara SKOJ-a“ iz Pule
13. Odred izviđača „Dragica Delija“ iz Kutine
14. Odred izviđača „Vinko Benac“ iz Rijeke
15. Odred izviđača „Boško Buha“ iz Karlovca

Iz Saveza izvidnika Makedonije

1. Izvidnički odred „Heroj Karpoš“ iz Kumanova
2. Izvidnički odred „Georgi Naumov“ iz Bitole
3. Izvidnički odred „Krste Jon“ iz Struge
4. Izvidnički odred „Dr. Dimitrije Papazoglu“ iz Skopja
5. Izvidnički odred „Dimitar Vlahov“ iz Skopja
6. Izvidnički odred „Metodi Mitevski Brico“ iz Skopja
7. Jordanovski Tomo, Prilep
8. Lozanovski Kole, Bitola
9. Popovski Oresti, Bitola
10. Stojanovski Vele, Kičevo
11. Golubovski Aco, Skopje
12. Kotuševa Nikolina, Ohrid
13. Andonovski Spaso, Skopje
14. Toskič Aleksandar, Kumanovo
15. Arifi Nazmi, Struga

Iz Zveze tabornikov Slovenije

1. Savski odred, Ljubljana
2. Zmajev odred, Ljubljana
3. Odred Jeklarjev, Jesenice
4. Odred „Zdravilnih vrelcev“, Rogaška Slatina
5. Odred „Črnega mrava“, Ljubljana
6. Zveza tabornikov občine, Celje
7. Odred „XI SNOUB“, Maribor
8. Stergar Janez, Ljubljana
9. Placer Sonja, Lokev
10. Temlin Šarika, Gornji Petrovci
11. Kralj Alojz, Kanal
12. Rovšnik Mila, Ljubljana
13. Mancin Ivan, Ljubljana
14. Kančur Mirjana i Božo, Jesenice
15. Romih Josip, Muta


Iz Saveza izviđača Srbije

1. Odred izviđača „Zemun“, iz Zemuna
2. Odred izviđača „Stevan Sremac“ iz Sente
3. Odred izviđača „Beli Drim“ iz Đakovice
4. Savez izviđača opštine, Pirot
5. Savez izviđača opštine, Sombor
6. Savez izviđača opštine, Kruševac
7. Odred izviđača „Stevica Jovanović“ iz Pančeva
8. Janić Miodrag, Kruševac
9. Stokanović Slobodan, Sremska Mitrovica
10. Mališa Tadić, Bačko Dobro Polje
11. Peter Ivan, Novi Sad
12. Krstić Petar, Niš
13. Đorđević Momčilo, Vranje
14. Nazim Puljo, Đakovica
15. Taši Ruždi, Priština

U Zagrebu 30. maja 1969. godine
SEKRETAR,
Predrag Rafailović s. r.

PREDSEDNIK,
Ratko Vujović-Čoče

Prilog dostavili D. i D.
(inicijali su stavljeni uz lični zahtjev pošiljalaca)

Pozivamo izviđače i planinke da nam se jave sa prilozima u kojima će prikazati priznanja koja su ustanovljena u regionu (navesti od kada postoje, kako izgledaju i kome se dodjeljuju).
Redakcija bloga