







Zahvaljujemo se Zoranu uz nadu za buduću saradnju.
Nakon rata, skupa sa svojom porodicom radio sam i još uvijek radim kao skaut i, moram reći, svakog dana napredujemo. Skupa radimo u odredima „Bosna 96” i „Prvi dobrinjski”, ne samo moja supruga Dina i svastika Emira (nekada su ih zvali sestre Kesler), već i naša djeca (Dunja i Sanjin), koji danas već rukovode odredom. Da ovo moje javljanje ne bi bilo prazno bez fotografija, šaljem vam neke snimke iz novijeg doba.
Naša Dunja sa malim Illanom sijeku rođendansku tortu
Prva smotra izviđača Federacije – Boračko jezero 2001. g.
Uspomena sa taborovanja 2002. godine
Evo i fotografija sa marša koji je održan u novembru 2009. u organizaciji JOB-a (Jedinstvena organizacija boraca ovog rata), SUBNOAR onog rata Novo Sarajevo i izviđača Kantona Sarajevo, a nosioci organizacije su odredi "Bosna 96" i "Prvi dobrinjski”, koji su i najmasovniji.
Ja sam, kao i uvijek, sa druge strane aparata ili kamere, pa me najčešće nema na snimcima.
Sve vas od srca pozdravljam,
Sahudin-Satko Fazlić
U petak 4. 3. 2011. sahranjen je u Osijeku Josip Šilipetar-Šiljo, jedan iz plejade onih izviđača Osijeka koji su pedesetih godina prošlog stoljeća obnovili rad izviđača u Osijeku nakon Drugog svjetskog rata. Preminuo je u 83. godini. Šiljo je vršio odgovorne dužnosti u Štabu Odreda izviđača „Ivo Lola Ribar“ Osijek, Štabu Izviđačke brigade Osijek, Kotarskom starješinstvu SIH-e za Osijek, Starješinstvu Saveza izviđača Hrvatske od 5. 3. 1961. i od 25. 11. 1960. do 25. 12. 1962. u SIO Osijek. Nalazio se u rukovodstvima odredskih logorovanja, zimovanja, tečajeva za izviđačke vodnike i vođe četa Osijeka i Slavonije i bio učesnik velikih težišnih izviđačkih akcija: II smotra izviđača Jugoslavije Pale 1957., „Sutjeska 1958.“, „Drvar 1959.“ i … . VI redovna skupština Saveza izviđača Hrvatske, održana 4. i 5. 3. 1961. u Zagrebu, odlikovala ga je ZLATNIM IZVIĐAČKIM PRSTENOM i dodijeljen mu je Spomen-znak za 10-godišnji rad u redovima SIH-a. Spominjem ga jer je dio mog djetinjstva. Znam još da je bio na logorovanjima u Velikoj 1957., Martinšćici 1958., a za Fužine 1959. i 1960. i nekoliko godina ranije Trentu, nisam siguran.
U prilogu su fotografije :
Jankovac 29. 11. 1956. – akcija izviđača Kotara Osijek u povodu Dana Republike. Drugi slijeva sa kapom je Josip Seligman-Selac, u tamnijem džemperu je Šiljo, do njega sa lovačkim nožem Zvonko Valenteković-Barba.
Osijek 25. 5. 1958. – defile izviđača i omladine u povodu Dana mladosti. Iza dječaka u bijeloj košulji stoji Šiljo, pored njega Dragomir Šulc, iza kojeg je Josip Pihler-Jocika. Izviđačkim ešalonom komandovao je Stjepan Cindrić-Cindro.
Borna Šulc
1. OI »Slaviša Vajner Čiča« Sarajevo – 1580,5 bodova
Sastav ekipe: Gordana Lacić, Sanela Brčić, Gina Kabiljo, Ljiljana Bodnaruk i Emica Mujkić
2. OI »Ljupko Matijević« Lištica – 1335,5 bodova
Sastav ekipe: Milka Bubalo, Radica Bubalo, Zlata Čavar, Ružica Čavar i Mirela Anić
3. OI »Huso Hodžić« Tešanj – 1278,5 bodova
Sastav ekipe: Dunjezada Aličehajić, Nermina Piknjač, Mujesira Hodžić, Snježana Jukić i Ćefa Smailbegović
Vidim da ste počeli objavljivati priloge o narednom Džemboriju, što je veoma dobro. Niste ni zapostavili ni priloge iz daleke prošlosti, kao ni ono što se događalo ili se događa u bližoj prošlosti. Za uzvrat šaljem vam malo skautskog materijala, tek da se vidi šta je zabilježeno o skautima prije više od 80 godina na prostorima BiH.
Slike logorovanja su iz Mlinske rijeke, kod Čelinca (mjesta pogibije nar. heroja dr. Mladena Stojanovića). Tu smo organizovali nekoliko vrlo dobrih međunarodnih taborovanja, počev od 1998. godine. Učesnici su imali svoj radio, novine, pa i sveštenike.
S poštovanjem!
Momčilo Spasojević
OD TADA DO DANA DANAŠNJEG
Sjećanje na V klasu škole za načelnike odreda, održane 1970.
Obično kažemo: „Koliko je vode proteklo od našeg susreta“, a za nas nije to bila voda. Šaljem svoj najsrdačniji pozdrav Miroslavu Antevskom. Miroslave, dirnut sam i obradovan tvojim uspomenama od mladih dana, doživljaja sa V klase škole za načelnike odreda. To me je potaklo da dopunim te uspomene.
Na školi je učestvovalo 38 planinki i izviđača koji su došli iz 21 mjesta BiH. Prosječna starost kandidata bila je 16,5 godina, najmlađi učesnik škole imao je 14 godina, a najstariji 21 godinu. Svi učesnici pokazali su izuzetno drugarstvo. Škola je organizovana kao četa podijeljena u tri voda. Svaki dan, u cilju obuke, mijenjan je načelnik čete. Nakon devetnaest školskih dana ispunjenih radom po planu i programu škole, školu su uspješno završili svi učesnici. Za najboljeg u školi proglašen je Ahmet Hrelja iz odreda „Valter Perić“ iz Sarajeva.
Osposobljeni za obavljanje dužnosti načelnika odreda u svojim jedinicama, stekavši pravo da nose kravatu škole za načelnike odreda, bili su: Miroslav Antevski, Ademir Salković, Ibrahim Džafić, Zoran Tomić, Vesna Ilić, Sadudin Devedžić, Nermina Piknjač, Branko Krstić, Mensur Mulabdić, Hakija Hrvačić, Mirsad Žunić, Ivo Kvesić, Zdravko Stanimirović, Slobodan Sušić, Muhamed Kabahija, Dragan Tišma, Darko Šegedin, Dragan Vidović, Ljubinka Medović, Drenka Trivić, Ismet Šišić i Ljubiša Đurić.
Da se provjere u praksi, u trajanju od četiri mjeseca, u slučaju pozitivnih rezultata, da im se naknadno dodijeli kravata RŠNO, upućeni su sljedeći izviđači: Čedo Krstić, Zdravko Kutle, Elmir Bazdulj, Hasko Salihefendić, Jakub Kubur, Ahmet Delić, Goran Cerić, Milan Ostojić, Božo Petrović, Enes Subašić, Jela Juškić i Slavica Starčević.
Uvedena je tradicija „jubilarna kravata“ (svaka 50-ta kravata).
Prvu jubilarnu kravatu sa rednim brojem 100 dobio je Miroslav Antevski iz Bijeljine.
Načelnik škole: Bećir Gribajčević
Starješina škole: Slavko Butina